Skip to main content
Edit entry 

XII Bomber Command

Command

US Air Force Combat Units of World War II Description

Constituted as XII Bomber Command on 26 Feb 1942. Activated on 13 Mar 1942. Assigned to Twelfth AF in Aug 1942 and transferred, without personnel and equipment, to England where the command was re-formed. Moved to North Africa, with the first of its elements arriving during the invasion in Nov 1942. Served in combat in the Mediterranean theater until 1 Nov 1943 when most of the personnel were withdrawn. Received additional personnel in Jan 1944 and served in combat until I Mar 1944. Disbanded in Corsica on 10 Jun 1944.

Commanding officers
  • Claude Duncan

    Military | Brigadier General | Commander
    Assumed command of the 1st Bombardment Wing on 27 July 1942. Replaced by Colonel Newton Longfellow on 21 August 1942 per 1st Bombardment Wing General Orders #5 dated 21 August 1942.

Structure

Part of
  • 12th Air Force

    12th Air Force


    The 12th Air Force was established in the USA during the Second World War to provide the Army Air Force component of Operation Torch (the invasion of French North Africa) in 1942. The Air Force initially moved to England for training before...

Encompassing
Previously was
Not yet known
Became
Not yet known

Stations

Station Location Date
Established MacDill Air Force Base 13 March 1942
Based High Wycombe 31 August 1942 – 10 November 1942

Citations

None

Revisions

Date Contributor Update
03 September 2019 14:36:50 Emily Created entry with type, category, name, motto, insignia, us air force combat units of world war ii description, air forces, unit encompassing associations and stations
Sources

Air Force Combat Units of WWII

Share