Skip to main content
Edit entry 

Harold A Ogden

Military

Hal Ogden served as a fighter pilot with the 359th Fighter Squadron of the 356th Fighter Group. He flew P-47s for 300 combat hours.

In April 1943, Hal Ogden was posted to the 356th Fighter Group as a flight commander, and then assistant command group S-3 (principal assistant to the commander in planning and co-ordination of brigade operations).

Hal was at West Point till May 1942; Flying School to December 1942; Gunnery Instruction School November 1943 at Sutton Bridge; at Martlesham Heath September 1943 to September 1945;

One of the aircraft he flew was P-47D-2-RA OC-U 42-22517 'Eager Eagle'.

Ogden served in Vietnam '67-'68; flew 175 missions; retired as Colonel.

4 DFC; 26 Air Medals; Legion of Merit (Vietnam '68); Vietnamese Cross of Gallantry ('68)

1/2 Air; 3 on Ground

Service

Units served with

  • 356th Fighter Group

    356th Fighter Group

    Group
    The 356th Fighter Group flew 413 missions between 15 October 1943 and 7 May 1945 and suffered the highest ratio of losses to enemy aircraft claims of any Eighth Air Force Group. This gave the Group the reputation of being the 'hard luck' outfit. The...

  • 359th Fighter Squadron

Aircraft

  • 42-22517 Eager Eagle

    P-47 Thunderbolt
    P-47D-2-RA OC-U 42-22517 'Eager Eagle' was flown by Harold Ogden.

Associated Place

  • Martlesham Heath

    Military site : airfield
    Opened in 1917 as home to the RFC Aeroplane Experimental Unit, Martlesham Heath became well known during the 1920s-30s as home to the Aircraft and Armament Experimental Establishment. Used as an RAF fighter station from 1939, with only a grass airfield...

Events

Event Location Date
Born Clearfield, Pennsylvania 25 April 1919
Married Lenore 'Nonnie' Whelan 1942
Transferred to 356th Fighter Group Headquarters October 1943
Promoted to Captain January 1944
End Tour of Duty (ETD) August 1944
Taught atomic weapons as a Major at Sandia Base, New Mexico, with the Armed Forces Special Weapons Project Albuquerque, NM, USA 1949 – 1953
Stationed at HQ Tactical Air Force Base, at Randolph, Texas, flying the Shooting Star F-80 and T-33, Republic Thunderjet F-84E, and Sabre F-86F Randolph, TX 75490, USA 1953 – 1955
Attached to the Supreme Headquarters Allied Powers in Europe (SHAPE) at Paris Paris, France 1955 – 1957
Posted back to England for an attachment to the RAF as Director of Material with the 81st Tactical Fighter Wing England, UK 1957 – 1958
Assigned in October 1967 as the senior advisor to the Vietnamese Air Force, and took part in combat missions during the Tet Offensive of 1968, flying the Northrop F-5, A-1 Skyraider, O-1 Bird Dog, and Cessna U-17 Ho Chi Minh City, Ho Chi Minh 70000, Vietnam October 1967 – 1968
Retired from the US Air Force as Colonel October 1970
Died 3 June 2000

Revisions

Date Contributor Update
08 September 2016 11:52:57 Lucy May Changes to highest rank, biography, awards and events
Sources

Information and research shared with the American Air Museum by user 'Simon Spitfire':
https://www.americanairmuseum.com/users/simon-spitfire

Date Contributor Update
01 July 2016 15:52:39 Lucy May Changes to highest rank, role and biography
Sources

Brought in information from duplicate record. Sources:
Drawn from the records of the National Museum of the Mighty Eighth Air Force, Savannah, Georgia / Roster from ESCORT The 356th Fighter Group Over Europe 1943-1945 by Kent D. Miller

Date Contributor Update
27 September 2014 18:11:58 AAM AAM ingest
Sources

Drawn from the records of the National Museum of the Mighty Eighth Air Force, Savannah, Georgia / Ted Damick, VIII Fighter Command pilots list / self

Share