Skip to main content
Edit entry 

William E G Taylor

Military

William E G Taylor was an aviator for the United States Navy, the United States Marine Corps, the Royal Navy and the Royal Air Force Volunteer Reserve. Taylor enrolled at the Guggenheim College of Aeronautical Engineering at New York University, but left to join the Naval Reserves in 1925. He received his Naval pilot's license in 1927 and was assigned to Fighting Squadron Five, Scouting Fleet. He resigned in 1928 when his squadron was ordered to inactive status and he then joined the US Marine Corps Reserve, where he was an aviator from 1928-1933. In 1933, he was again ordered to inactive status. At this point Taylor left the Armed Services and became a pilot for United Airlines. In 1939, however, he joined the Fleet Air Arm, Royal Navy, where he was in combat operations aboard the HMS Furious and HMS Glorious. Taylor then joined the Royal Air Force Volunteer Reserve and became the first Squadron leader for the Eagle Squadron (71 Squadron, RAF), January - June 1941. In June, Taylor left the Eagle Squadron and rejoined the United States Naval Reserve, 1941-1951 where he served on the following vessels: Lexington, Yorktown, Wasp, Enterprise, Saratoga, and Ranger. After the war, Taylor was, among other posts, the commanding officer of Project Afirm and the commanding officer for the Night Attack and Training Unit, Atlantic (NACTU). In 1951 Taylor resigned from the Navy Reserves and worked first for Braniff Airlines in Panama, and then as a Vice President for Scandinavian Airlines System.

Service

Units served with

  • No. 71 'Eagle' Squadron

    No. 71 'Eagle' Squadron

    Squadron
    'On 19 September 1940, No. 71 was reformed at Church Fenton as the first 'Eagle' Squadron to be manned by American personnel. The Squadron received Hurricanes in November and became operational on defensive duties on 5 February 1941. No. 71 converted...

Associated Place

  • Debden

    Military site : airfield
    RAF Debden, construction of which began in 1935, is perhaps most famous as a Battle of Britain fighter airfield, partly responsible for the defence of London in 1940. In 1942 it was also home to three RAF 'Eagle Squadrons’ of volunteer American pilots...

  • Kirton-in-Lindsey

    Military site : airfield
    Used as an RFC and RAF Home Defence landing ground during the First World War, Kirton-in-Lindsey was built during 1938-40 as an RAF fighter station. It had two grass runways, 10 hardstandings, three grouped C hangars and four over-blister hangars....

Events

Event Location Date
Born 4 July 1905
1st US C/O for 71 [Eagle] Sqn RAF Debden, Saffron Walden, Essex CB11, UK January 1941 – June 1941

Joined the Royal Air Force Volunteer Reserve and became the first Squadron leader for 71 Eagle Squadron RAF, January - June 1941. In June, Taylor left the Eagle Squadron and rejoined the United States Naval Reserve.

Died 9 June 1991
Served in 3 x wars

World War II, Korea and Vietnam.

Buried

Arlington National Cemetery
Arlington, Arlington County
Virginia, USA.

Revisions

Date Contributor Update
22 January 2016 12:44:19 Al_Skiff Changes to media associations
Sources

http://www.uswarmemorials.org/html/people_details.php?PeopleID=3728
EAGLES of the RAF - The World War II Eagle Squadrons by Phillip D Caine.
http://airandspace.si.edu/collections/artifact.cfm?object=siris_arc_229216
http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=86045867

Date Contributor Update
08 October 2015 21:16:12 Al_Skiff Created entry with surname, middlename, firstname, nationality, highest rank, role, biography, events, unit associations and place associations
Sources

http://www.uswarmemorials.org/html/people_details.php?PeopleID=3728
EAGLES of the RAF - The World War II Eagle Squadrons by Phillip D Caine.
http://airandspace.si.edu/collections/artifact.cfm?object=siris_arc_229216
http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=86045867

Share