Skip to main content
Edit entry 

John Joseph Lynch Jr

Military

Born 3 February 1918. From Alhambra California. Joined the USAAC in the late 30's and learned to fly. Lived in Oklahoma and was a pilot instructor there. When the USA didn't enter the war soon enough, he joined the RAF in Canada in 1941.
Trained at the Polaris Flight Academy with Jim Peck, "Mac" McLeod and 6 others. Stayed with the same group throughout their training all the way to the Eagle Squadrons in the UK. Trained at No.56 OTU in September 1941 and was posted to 232 Squadron RAF. Joined 121 Eagle Squadron in October 1941 and subsequently, posted to 71 Eagle Squadron. Posted to Malta in September 1942 there he joined 249 Squadron becoming a Flight Commander (F/L) early in 1943, he was promoted to S/L in March and was awarded the DFC in June and a Bar the following month.
That same month he transferred to the USAAF but flew no more combat mission for the duration, he stayed in the USAF after the war and died 9 Mar. '56 when his F-84 crashed near Naha Air Field.

Distinguished Flying Cross
Citation: "Flight Lieutenant Lynch has completed 97 sorties,
including many sweeps and fighter bomber operations over Sicily. He has organised and led many sorties over areas in which the enemy was expected to be very active and, on 3 such operations, he destroyed a total of 4 enemy aircraft. In one low level bombing attack, Flight Lieutenant Lynch destroyed a locomotive while, on the return flight, he shot down an enemy air transport by machine gun fire. This officer is a fine fighter whose great skill and devotion to duty have contributed materially to the success of the squadron he commands."

Bar to Distinguished Flying Cross
Citation: "This officer is a skilful fighter, whose courageous example has inspired the squadron he commands. Squadron Leader Lynch has taken part in many sorties and has led his formations with great determination. He has destroyed 12 enemy aircraft."

Victories Include :
17 April 1942 1/2 x Ju88 Destroyed
19 July 1942 1/2 x Fw190 Destroyed
11 Dec 1942 1 x Me110 Destroyed
1 x Ju52/3m Probable
13Dec 1942 1/2 x Ju88 Destroyed
14 Dec 1942 1/3 x Ju88 Destroyed
17 Dec 1942 1/3 x Ju88 Destroyed
1/3 x Ju88 Destroyed
7 Feb 1943 1/2 x Ju52/3m Destroyed
7 Apr 1943 1 x Ju88 Destroyed
22 April 1943 2 x Ju52/3m Destroyed
25 April 1943 1 x Ca313 Destroyed
28 April 1943 1½ x Ju52/3m Destroyed
10 May 1943 1 x Z506b Destroyed
1 x Ju52/3m Destroyed
1 x Z506b Destroyed
1 x Me210 Damaged
13 July 1943 1 x Fw190 Destroyed

13 / 1 / 1.5

Service

Units served with

  • No. 71 'Eagle' Squadron

    No. 71 'Eagle' Squadron

    Squadron
    'On 19 September 1940, No. 71 was reformed at Church Fenton as the first 'Eagle' Squadron to be manned by American personnel. The Squadron received Hurricanes in November and became operational on defensive duties on 5 February 1941. No. 71 converted...

Aircraft

  • W3708

    Spitfire
    Supermarine Spitfire W3708 Mk Vb, Const #1957, Built at Chattis Hill. ...

Associated Place

  • Kirton-in-Lindsey

    Military site : airfield
    Used as an RFC and RAF Home Defence landing ground during the First World War, Kirton-in-Lindsey was built during 1938-40 as an RAF fighter station. It had two grass runways, 10 hardstandings, three grouped C hangars and four over-blister hangars....

  • Martlesham Heath

    Military site : airfield
    Opened in 1917 as home to the RFC Aeroplane Experimental Unit, Martlesham Heath became well known during the 1920s-30s as home to the Aircraft and Armament Experimental Establishment. Used as an RAF fighter station from 1939, with only a grass airfield...

Events

Event Location Date
Born California, USA 3 February 1918

Born 3 February 1918.

Joined the RAF Canada 1941

Joined the RAF in Canada in 1941.

Trained as Pilot Canada 1941

Trained at the Polaris Flight Academy.

Assigned to Sumburgh, Shetland, Shetland Islands ZE3, UK 1941

Posted to 232 Sqn RAF.

Enlisted Sutton Bridge, Spalding, Lincolnshire PE12, UK September 1941

Trained at No 56 OTU in September 1941.

Transferred Kirton in Lindsey, Gainsborough, North Lincolnshire DN21, UK October 1941

Joined 121 [Eagle] Squadron RAF in October 1941.

Transferred Debden, Saffron Walden, Essex CB11, UK 1942

Posted to 71 [Eagle] Squadron RAF.

Transferred Malta September 1942

Posted to 249 Sqn RAF, Malta in September 1942.

Promoted Malta January 1943

Promoted to Flight Commander.

Promoted Malta March 1943

Promoted to Squadron Leader

Awarded Malta June 1943

Awarded DFC.

Awarded Malta July 1943

Awarded Bar to his DFC.

Transferred July 1943

Transferred to the USAAF. July 1943.

Died Naha, Okinawa Prefecture, Japan 9 March 1956

Died 9 Mar 56 when his F-84 crashed near Naha Air Field.

Lived in Alhambra, CA, USA

From Alhambra, California, USA.

Revisions

Date Contributor Update
25 February 2016 20:00:00 Al_Skiff Changes to unit associations and place associations
Sources

http://acesofww2.com/USA/aces/lynch/
http://rafovermalta.blogspot.co.uk/2013/01/the-coffs-coast-advocate-may-...

Date Contributor Update
16 August 2015 18:47:38 Al_Skiff Created entry with surname, middlename, firstname, suffix, nickname, nationality, highest rank, role, biography, events, unit associations, place associations and aircraft associations
Sources

http://acesofww2.com/USA/aces/lynch/ Biograhical Detail.
http://rafovermalta.blogspot.co.uk/2013/01/the-coffs-coast-advocate-may-... Citation details.

Share