Skip to main content
Edit entry 

William H Cleveland

Military

Cleveland was Chief of Staff of the 325th Wing and assumed command on July 4 1944.
Cleveland was C.O. of the 466th BG: 1 November 1944 - 16 February 1945

Service

Units served with

  • 25th Bomb Group

    25th Bomb Group

    Group
    The 25th Bombardment Group (Reconnaissance) was constituted in the days after D-Day and activated in England in August 1944 to carry out photographic and mapping missions over mainland Europe as the Allied armies pushed east. The Group were designated...

  • 466th Bomb Group

    466th Bomb Group

    Group
    The 466th Bomb Group flew B-24 Liberators from Attlebridge, Norfolk, during the last year of the war in Europe. The Group flew 232 missions in the course of the year and celebrated the 100th one by inviting local people onto the base to mark the...

  • Headquarters (466th Bomb Group)

Associated Place

  • Attlebridge

    Military site : airfield
    Attlebridge was constructed for RAF use and completed to that standard in 1942. However, with news that it was to be assigned to the American Air Force, the runways were extended and additional hardstandings and outbuildings constructed for the heavy...

Events

Event Location Date
Born Virginia, USA 22 February 1914
Based 1937 – 1938

Flying Cadet Randolph and Kelly Fields

Based 1939 – 1945

Accepted regular commission

466th BG Commanding Officer Attlebridge, Norwich, Norfolk NR9, UK 1 November 1944 – 16 February 1945

Squadron Commander, Group Commander, B-17 and B-24 units in England during World War ll. Director of Operations and Plains, 8th Air Force and 8th Bomber Commander

Based 1947 – 1950

Assigned as Special Advisor to the President of the Republic of Colombia. (Note: He received the Colombian Metal of Honor. The only US Military Man ever to receive this Honor.)

Based 1950 – 1953

Commanded James Connally Air Force Base Training Wing

Based 1953 – 1956

Assistant Director of Development Planing, Headquarters USAF, Pentagon, Washington D.C.

Based 1956 – 1959

Commander of B-47, B-52, and KC-135 units of the Strategic Air Command.

Based 1959 – 1962

The Field Representative Europe for the Joint Chiefs of Staff.

Based 1962 – August 1966

Vice Commander of the Air Force Missile Development Center, Holloman Air Force Base

Died Sunnyvale, California 25 May 1973
Buried Portland, OR, USA 29 May 1973

Willamette National Cemetery
Portland
Multnomah County
Oregon, USA
Plot: L, 0, 1351

Revisions

Date Contributor Update
05 January 2019 05:31:33 James Cleveland Changes to nickname
Sources

James H Cleveland

Date Contributor Update
05 January 2019 05:19:59 James Cleveland Changes to events
Sources

James H Cleveland (Son)

Date Contributor Update
05 January 2019 04:35:23 James Cleveland Changes to events
Sources

James H Cleveland (3rd Son)

Date Contributor Update
16 November 2015 04:53:45 466thHistorian Changes to events
Sources

466th BG HIstorian

Date Contributor Update
16 November 2015 04:46:33 466thHistorian Changes to unit associations
Sources

466th BG Historian

Date Contributor Update
11 May 2015 21:03:23 466thHistorian Changes to biography, unit associations and place associations
Sources

466th BG Historian

Date Contributor Update
27 September 2014 18:28:06 AAM AAM ingest
Sources

Aerial Intelligence of the 8th Air Force, pg 5 / Drawn from the records of the National Museum of the Mighty Eighth Air Force, Savannah, Georgia

Share