Skip to main content
Edit entry 

John Otis Thayer

Military

Chief Controller, Air Operations Section, Special Force Headquarters from 19 June 1944 to 23rd September 1944.

He joined the US Air Corps Ferrying Command of the North Atlantic Wing in 1941, serving on Presque Isle, Maine, as supply officer. In 1943, he was transferred to the Office of Strategic Services on Baker Street, London. He was decorated by King George VI for his outstanding services and awarded the Order of the British Empire.

Service

Units served with

  • 492nd Bomb Group (Heavy)

    492nd Bomb Group (Heavy)

    Group
    The 492nd Bomb Group were assigned to the 8th Air Force in April 1944. They flew 60 missions over occupied Europe from 11 May 1944 until 7 August 1944. ...

  • 801st Bomb Group

    801st Bomb Group

    Group
    The 801st Bomb Group was established as part of the Eighth Air Force in late March 1944 to carry out 'Carpetbagger' missions. These were night missions over France and other parts of occupied Europes to support resistance forces by dropping in agents,...

Events

Event Location Date
Born Southborough, Worcester County, MA, 1 November 1911
Died Ipswich, Essex County, MA, 1 August 1988

Revisions

Date Contributor Update
10 April 2019 10:15:55 general ira snapsorter Changes to biography and events
Sources

https://www.geni.com/people/Major-John-Otis-Thayer-O-B-E/600000002582211...

Date Contributor Update
10 April 2019 09:52:31 general ira snapsorter Changes to highest rank, role and biography
Sources

Information provided by Jon Thayer's son, David Thayer, via Paul Fitz-George - paul.macd@me.com.

Date Contributor Update
27 September 2014 18:16:30 AAM AAM ingest
Sources

801st BG Roster, http://www.801492.org/MainMenu.htm / Drawn from the records of the National Museum of the Mighty Eighth Air Force, Savannah, Georgia

Share