Skip to main content

1st Bombardment Wing General Orders #5 dated 21 August 1943

Connections

People

  • Claude Duncan

    Military | Brigadier General | Commander
    Assumed command of the 1st Bombardment Wing on 27 July 1942. Replaced by Colonel Newton Longfellow on 21 August 1942 per 1st Bombardment Wing General Orders #5 dated 21 August 1942.

  • Newton Longfellow

    Military | Brigadier General | Commanding General, 8th Air Force Bomber Command
    Formerly command pilot. CG VIII Bomber Command 2 December 1942 to 30 June 1943. Awards: SS, WWII Victory, EAME, CBE (Commander British Empire).

Locations

  • Brampton Grange

    Military site : non-airfield
    The First Air Division HQ was established at the Grange Hotel, Brampton and very quickly became operational on 15th June 1942 under the command of Colonel Claude E Duncan; on 19th August, Brampton was officially activated as the First Bomb Wing...

Revisions

Date Contributor Update
04 June 2018 22:53:22 bombercommand Created entry with collection, caption, unit associations, person associations and place associations
Sources

AFHRA REEL B5221, page 449

Share